Relacja z Marszu Pamięci w Bremie

11 listopada 2018 roku odbył się w Bremie Marsz Pamięci 100 -lecia Niepodległości Polski. Oddolnie organizowane marsze manifestacyjne wpisane są w tradycję i specyfikę narodową, stąd też na taką formę zdecydował się inicjator i organizator wydarzenia – Adam Gołkontt (przewodniczący ZPwN Brema). Nowo powstały oddział bremeński Związku Polaków w Niemczech “Rodło” (28 kwietnia 2018) wraz z Chrześcijańską Wspólnotą Polaków w Bremie (12 lipca 2015) podjęły wspólny wysiłek przy organizacji imprezy.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie wśród bremeńskiej Polonii, tym bardziej zaskoczyła wysoka frekwencja świętujących. Mimo niesprzyjającej pogody pojawiło się ok. 200 osób.

O godzinie 14.30 w centralnym punkcie miasta – na rynku pod historycznym ratuszem zebrani otrzymali od organizatorów flagi i transparenty w barwach narodowych, ze znakiem Rodła, a także śpiewniki patriotyczne.

Uczestnicy zebrali się pod hasłami pięciu prawd Polaków ustanowionych na Kongresie Polaków w Niemczech w Berlinie 6 marca 1938 roku:

  1. Jesteśmy Polakami
  2. Wiara Ojców naszych jest wiara naszych dzieci.
  3. Polak Polakowi Bratem
  4. Co dzień Polak narodowi służy
  5. Polska matka nasza – nie wolno mówić o Matce źle.

Po przemówieniu przewodniczącego oddziału ZPwN i odśpiewaniu hymnu narodowego zebrani w radosnej atmosferze wyruszyli w przemarsz przez ponad dwukilometrową trasę obejmującą ścisłe centrum Bremy.

Rozśpiewany tłum polskich patriotów wzbudził życzliwe zainteresowanie niemieckich przechodniów. Po zakończeniu przemarszu i końcowych przemówieniach zebrani pozowali do wspólnych zdjęć. Spotkanie to dało okazję do większej konsolidacji środowiska patriotycznego, wiele obecnych na nim osób wyraziło chęć stałej współpracy ze Związkiem Polaków w Niemczech “Rodło”. Organizatorzy i uczestnicy zapowiadali już organizację marszu w przyszłym roku.

Zapraszamy do polubienia nas na facebooku:

https://www.facebook.com/www.chwpbremen.org/

https://www.facebook.com/Zwi%C4%85zek-Polak%C3%B3w-w-Niemczech-oddzia%C5%82-Brema-2165739676772135/?eid=ARCmvrvEv9y-kOnKeP9_mA94WfuboLtnQJikMme1Yj2h4cfls403_cvD5GGhZ7W3_hNcIbHA27ureZP_ 

Materiały z Marszu Pamięci:

Oredzie na marsz

Spiewnik na marsz

ulotka na marsz