Uroczystość 95-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech

W dniach 18-19.11.2017 odbyły się w Berlinie uroczyste obchody 95-lecia istnienia Związku Polaków w Niemczech, najstarszej i przed wojną największej (40 tyś. członków) organizacji polonijnej na terenie Niemiec. Sobotnia uroczystość miała miejsce we französische Friedrichstadtkirche. Prezes ZPwN Józef Malinowski wraz z wice prezesem Anną Wawrzyszko ugościli wielu dostojnych gości, wśród nich min. Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Berlinie, razem z małżonką Julią, prezes trybunału konstytucyjnego RP, przedstawicielkę kancelarii prezydenta RP, posłów na sejm RP, przedstawicieli polonii katolickiej z całych Niemiec.

Prezes Związku wskazał, że głównym celem ZPwN pozostaje odzyskanie przedwojennego, prawnego statusu mniejszości narodowej w Niemczech.

ZPwN przed wojną współpracował z innymi mniejszościami, jak i duńską i serbo-łużycką. Według ambasadora RP zastanawiające jest, że po wojnie tylko Polacy nie odzyskali prawnego statusu mniejszości narodowej.

Prezes Malinowski podziękował stronie niemieckiej za pomoc w organizowaniu uroczystości. Z drugiej strony przypomniał, że współpraca z organami państwa niemieckiego napotyka na różne trudności. Zwrócił uwagę, że mimo już podjętej decyzji o finansowaniu remontu polskiego domu w Bochum, przedwojennej siedziby ZPwN, prace od dwóch lat nie ruszyły.

Autorzy tego artykułu przypominają skandaliczną decyzję strony niemieckiej o nie pozwoleniu na pokazanie filmu o historii ZPwN, wspófinansowanego przez Ministerstwo na rzecz kultury i mediów (Staatsministerium für Kultur und Medien).

https://www.tvp.info/34166151/w-niemczech-nie-wolno-pokazac-filmu-o-polakach-ktorzy-mieszkaja-w-niemczech

Rozmowa między panem Edward Kieyne, członka zarządu ZPwN, i dziennikarzem Joachim Ciecierski z Radio Poland.

http://www.auslandsdienst.pl/3/263/Artykul/329960,Ein-polnischer-Film-darf-in-Deutschland-nicht-gezeigt-werden

Po serii przemówień i wręczeniu odznaczeń ze znakiem Rodła, uroczystość uświetnił koncert muzyki polskiej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Academia pod batutą Bogdana Boguszewskiego.

Jedną z odznaczonych osób byla córka Jana Baczewskiego (1890-1958), współtwórcy Zwiazku Polaków w Prusach Wschodnich i ZPwN, jak i więźnia obozu koncentracyjnego Sachsenhausen (1939-1945). To ona nam przypominała, że ważne jest, by przy rozwiązaniu różnych konfliktów polsko-niemieckich dać możliwość wyjścia z twarzą obu stronom.

360px-Baczewski_Jan

Jan Baczewski (1890-1958)

Wśród zaproszonych było czterech członków Chrześcijańskiej Wspólnoty Polaków w Bremie: prezes Adam Gołkontt z małżonką Moniką, Irena Tackowiak oraz Marek Sławiński.

W niedzielę zaproszeni uczestniczyli w rocznicowej mszy świętej w przepięknej bazylice św. Jana PMK w Berlinie. Msze poprowadził ks. Adam Prorok, prezes Chrześcijańskiego Centrum, które zrzesza stowarzyszenia przyparafialne i prowadzi Dom Concordia w Herdorfie.

Na kazaniu ks. Prorok przypomniał o ks. Bolesławie Domańskim (1872-1939), prezesem Zwiazku Polaków w Niemczech i twórcy „Pięciu Prawd Polaków”, które nazwał małym katechizmem.

  1. „Jesteśmy Polakami”
  2. „Polak Polakowi Bratem!”
  3. „Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”
  4. „Co dzień Polak Narodowi służy”
  5. „Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!”.

Bolesław_Domański

ks. Bolesław Domański (1872-1939)

Część wystąpień można odsłuchać tutaj:

http://www1.wdr.de/radio/cosmo/programm/sendungen/radio-po-polsku/polonia/koncert-zpwn-104.html

My jako uczestnicy dziękujemy za zaproszenie i błogosławimy Związku Polaków w Niemczech i cieszymy się, że już w niedługiej przyszłości założymy oddział Bremeński.

Szczęść Boże,

Marek Sławiński i Adam Gołkontt

Korekta

Monika Gołkontt

Ulotka95lecieZPwN

Ulotka95lecieZPwN_0001

Ulotka95lecieZPwN_0002

Ulotka95lecieZPwN_0003